sobota, 8 grudnia 2018

Recenzja filmu " Złączyć się z narodem" Jerzego Szkamruka


Film „Złączyć się z narodem” w reżyserii Jerzego Szkamruka pokazuje los polskich repatriantów, żyjących na stepach Kazachstanu. W dokumencie zostały przedstawione historie poszczególnych rodzin i osób. Szkamruk pokazuje, jak wygląda ich życie oraz próby powrotu do ojczyzny.
Dokument Jerzego Szkamruka rozpoczyna fabularyzowana scena wywozu Polaków na Sybir. Dzięki temu odbiorca filmu zostaje wprowadzony w historię rodzin głównych bohaterów. Każda z rodzin, które poznajemy, ma własne problemy, ale łączy je jedno – pochodzenie. Pamiętają, że ich przodkowie byli Polakami oraz że sami też nimi są, a ich jedynym marzeniem jest  powrót do ojczyzny.  Poznając historię Bronisława i Marii, którym córki pomogły wrócić do Polski, dowiadujemy się, że powrót do ojczyzny wcale nie jest łatwy. Skomplikowane procedury i strach przed tym, co czeka  w Polsce sprawiają, że repatrianci pomimo tęsknoty za ojczyzną, rezygnują z wyjazdów. Historia Bronisława i Marii pokazuje, że repatrianci nie mają łatwego życia w Polsce. Tęsknią za rodziną, przyjaciółmi pozostawionymi w Kazachstanie, jednocześnie cały czas próbując przystosować się do nowej rzeczywistości.
Babcia Lusia jest przykładem prawdziwego patriotyzmu. Przez całe swoje życie pragnęła wrócić do Polski, lecz za każdym razem pojawiały się przeszkody zmuszające ją do pozostania w Kazachstanie. Jednak kiedy pojawiła się okazja, wysłała wnuczkę do szkoły w Polsce. Babcia Lusia nie pozwoliła, żeby dziewczyna zapomniała, kim jest i jakie są jej korzenie. Nawet innym Polakom zamieszkującym tę samą wieś, kazała robić wszystko, żeby udało im się wrócić do ojczyzny.  Jej postawa bardzo mnie poruszyła. Myślę, że mało osób aż tak kocha swoją ojczyznę. 
Jeśli chodzi o wnuczkę Lusi to można stwierdzić, że jest przeciwieństwem swojej babci. Pomimo tego, że od dzieciństwa była uczona polskich tradycji, języka, wiary, nie czuje się Polką. Nawet studiując, żyjąc w kraju swoi przodków, nie potrafi odnaleźć się w polskiej rzeczywistości. Zestawienie tych dwóch kobiet świetnie pokazuje, że już nie wszyscy repatrianci czują się w pełni Polakami, czas zatarł poczucie tożsamości narodowej.
Dokument zawiera piękne zdjęcia oraz mnóstwo wzruszających scen, które nie pozwalają oglądać go bez poruszenia, po prostu mistrzostwo wykonania. Jerzy Szkamruk w wyjątkowy sposób przedstawia, kim są repatrianci i udowadnia, że należy im pomóc w powrocie do kraju, ponieważ są takimi samymi Polakami jak my. Często to oni powinni nas uczyć, czym jest patriotyzm i polskość.
Julia K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz